Haber

MEB, Diyanet Adına Yurt dışına Öğrenci Gönderecek

MEB, Diyanet Adına Yurt dışına Öğrenci Gönderecek

MEB tarafından bu sene kez YLSY bursu ile Diyanet İşleri Başkanlığı adına yurtdışına öğrenci gönderilecektir.

49 Kişilik Kontenjan Açıldı
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) tarafından yürütülen YLSY bursu ile Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere öğrenciler gönderilmektedir. Bu yıl ilk kez bir yenilik yapılarak Diyanet İşleri Başkanlığı adına da yurt dışına öğrenci gönderilecektir. Öğrenciler resmi burs ile yurtdışında yüksek lisans ve doktora yapabilecektir. 

YLSY bursu ile bu sene 1115 öğrenciye burs verilerek yurtdışında eğitim alması için gönderilecektir. Diyanet İşleri Başkanlığına da 49 öğrenci için kontenjan ayrılmıştır. Bu bursu almak için hem diyanet işleri başkanlığı personelleri başvuru yapabilecek, hem de diğer vatandaşların başvurusuna açık olacak. 

İş Garantili Burs
Burs alan öğrenciler yurtdışında diğer ülkelerdeki dini yapıları inceleme, İslami finans, helal gıda sektörü, dini azınlıklar hukuku, radikalleşme, azınlık fıkhı, modern İslami akımlar, modern düşünce akımları, deizm ve ateizm gibi alanlarda çalışacaktır. Çalışılacak olan alanlar üniversitelerin ilgili fakülteleri tarafından belirlenmektedir. 

Daha önce diğer alanlarda YLSY bursu verilmekteydi. Ancak bu alanlar arasında İslami bilimler yoktu. Bu sene ilk kez İslami alanlarda da yurtdışına öğrenci gönderilecektir ve ilgili alanlar belirlenmiştir. Bu adaylar döndükleri zaman Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından istihdam edilecektir. 

Bu alanlarda eğitimini tamamlayanlar ülkemize dönerek yurtdışında kaldıkları sürenin 2 katı kadar zorunlu hizmette bulunacaktır. Yurtdışında yüksek lisans yapan adaylar uzman yardımcısı olarak, doktora yapan adaylar ise uzman olarak görev yapacaktır. Bu burs ile yurtdışına gidenlere iş garantisi sunuluyor olması sayesinde yoğun talep vardır.
Başvuru yapanlar Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Kuzey Afrika ve diğer bazı ülkelere gönderilecektir. Toplamda 35 bölgede akademik çalışma yapılabilecektir. Adaylar hem burs aldıkları alanda kendisini geliştirebilecektir, hem de yabancı dil eğitimlerini tamamlayabilecektir. 

YLSY bursuna başvurmak isteyen adaylar Diyanete değil MEB’e başvuru yapacaktır. Başvuru süresi başlamıştır. Lisans mezunu olan, ALES 70 sınırını aşan, 1989 sonrası doğan vatandaşlar başvuru yapabilecektir. Adayların değerlendirmesi MEB tarafından oluşturulan komisyonlarca yapılacaktır.

MEB, Diyanet Adına Yurt dışına Öğrenci Gönderecek ile ilgili görsel sonucu

 

Editör / Ece İçmez

Bu haber ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..