Haber

MEF Üniversitesi'nden Üniversite adayları için atölye çalışmaları

MEF Üniversitesi'nden Üniversite adayları için atölye çalışmaları

MEF Üniversitesi, Üniversite adayları için atölye çalışmaları başlatıyor.

Detaylı bilgi ve başvurular için web sitesindeki "Lise Etkinlikleri" sayfasını ziyaret edebilirsiniz!

Mimarlık ve İç Mimarlık Bölümleri Atölye Çalışması : Çarşı

Çarşı başlıklı etkinlik, katılımcıları mimarlığın temel kavramlarından biri olan mekân hakkında düşündürmeyi, çarşı’nın farklı modlarını, barındırabileceği üretim, sergileme, satış gibi farklı işlevleri ve farklı mimari ihtimalleri değerlendirmeyi ve denemeyi amaçlıyor. Söz konusu etkinlik, maket yapma aracılığıyla katılımcıların mekânsal düşünme pratikleri geliştirmesini, kolektif üretim yoluyla mahalle kavramını tasarım üzerinden tartışmayı hedefliyor.

Etkinlik Tarihi:    
10 Nisan 2019, Çarşamba

Etkinlik Detayları için Tıklayınız
Başvurmak İçin Tıklayınız

   

Filmlerle Hukuk Tartışmaları

Meslek seçimi sürecinde olan öğrencilerin tercih etmeyi düşündüğü alana ilgilerini ortaya çıkarmak ve hukuk mesleğini görsel bir sanat aracılığıyla tanıtmak amacıyla hukuki açıdan tartışılması gereken bireysel ve toplumsal olayların hukuksal yönünün ortaya konmasına yönelik konularda filmler izlenmesi; bu filmler doğrultusunda temel hukuk konuları, haklar ve özgürlükler (örneğin, yaşama hakkı: ötanazi, inanç özgürlüğü: vicdani ret, küçük düşürücü, aşağılayıcı muamele: eğitimde şiddet, adil yargılama: makul şüphe, oy hakkı: cinsiyet ayrımcılığı), siyasal sistemler vb. konulara dair tartışmalar yapılması amaçlanmaktadır.

Etkinlik Tarihi:    
14 Şubat 2019, Perşembe

Etkinlik Detayları için Tıklayınız
Başvurmak İçin Tıklayınız

   

Ekümenopolis Penceresinden Kentsel Dönüşüm, Hayat ve Hukuk

Son yıllarda özellikle büyük şehirlerde yaşayanların gündelik hayatlarının odağına yerleşen, bizzat hayatı şekillendirmeye başlayan bir olgu; kentsel dönüşüm. Konu, şehircilik, mimarlık, sosyoloji, ekonomi gibi disiplinlerin ortak ilgi alanında. Aynı zamanda hem konuya ilişkin yasal düzenlemeler hem de kentsel dönüşüm uygulamalarının kişi hak ve özgürlükleri üzerindeki etkisi dolayısıyla hukukçuların da üzerine çokça konuşmaya başladığı bir mesele.
İmre Azem’in yönetmenliğini yaptığı 2011 tarihli Ekümenopolis, İstanbul’a dair gerçek bir kentsel dönüşüm deneyiminin anlatıldığı bir belgesel film. 

Etkinlik Tarihi:    
16 Nisan 2019, Salı

Etkinlik Detayları için Tıklayınız
Başvurmak İçin Tıklayınız

   

Hukukun "Öteki" Yüzü: Ayrımcılık Yasağı

İnsan haklarının en çetrefilli konularından biridir ayrımcılık yasağı. Gündelik hayatta o kadar çok ayrımcılığa tanık olur veya maruz kalırız ki, bunlar bize adeta hayatımızın olağan akışının bir parçası gibi gelir; hatta ön yargılarımızı besler. Bu ders, ön yargılarınızı kapının dışında bırakmak şöyle dursun, doğrudan onlara talip! Derste önce hukukun genel olarak insan haklarına, özelde ise ayrımcılık yasağına nasıl yaklaştığıyla başlayarak bir çerçeve çizeceğiz. Ardından, ön yargılarımızla yüzleşeceğimiz, insan haklarına dair oyun(lar) oynayacağız. Bunu yaparken hukukun hayatımızı düzenleme şekline de tanıklık edeceğiz. 

Etkinlik Tarihi:    
7 Mart 2019, Perşembe

Etkinlik Detayları için Tıklayınız
Başvurmak İçin Tıklayınız

   

 

Editör / Ece İçmez

Bu haber ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..