Haber

Ön lisans ve Lisans Düzeyinde Yatay Geçiş İle Öğrenci Alım İlanı

Ön lisans ve Lisans Düzeyinde Yatay Geçiş İle Öğrenci Alım İlanı

İskenderun Teknik Üniversitesi  Bahar Yarıyılı Ön lisans ve Lisans Düzeyinde Yatay Geçiş İle Öğrenci Alım İlanı!

Çevrimiçi Başvurularda Dikkat Edilecek Hususlar

 1. Başvuruda, e-Devlet kapısından alınan öğrenci belgesi kabul edilmektedir.
 2. Başvuru esnasında sisteme yüklenilen belgeler pdf formatında olmalıdır.
 3. Adaylar, Transkriptte (Not Durum Belgesi) yer alan Genel Not Ortalamasının ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından yapılan sınav puanının virgülden sonraki kısmının tamamını çevrimiçi sisteme girmelidir.
 4.  Adaylar, çevrimiçi sistemde başvurularını tamamlamalı ve onaylamalıdır.
 5. Adayların, çevrimiçi başvuru sistemi için kullandıkları e-mail adreslerine Üniversitemizden gönderilen e-postaları kontrol etmeleri, mağduriyet yaşanmaması açısından büyük önem taşımaktadır.
 6. Elektronik ortamda istenilen bilgilerde ve kayıt esnasında istenilen belgelerde yanlış beyanda bulunanlar, tahrifat yapanlar ile ilanda belirtilen şartları taşımayanlar başarılı olsalar dahi kayıtları yapılmayacak olup, bu şekilde aday kaydı veya kesin kaydı yapılmış olan öğrencilerin de kaydı silinecektir.

Yatay Geçiş İle İlgili Genel Açıklamalar

 1. Çevrimiçi başvurusunu tamamlamayan veya onaylamayan adayların başvuruları değerlendirilmeyecektir.
 2. Ders kaydı yapmamak veya kayıt dondurmak yatay geçiş yapmaya engel olmamaktadır.
 3. 2015 yılı veya bu yıldan daha önce önlisans programına kayıt olan öğrencilerden, aynı veya eşdeğer programa yatay geçiş başvurusu yapan öğrencilerin azami öğrenim süresi sona erdiğinden, yatay geçiş başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır.
 4. Üniversitemiz öğrencileri, aynı diploma programlarında birinci öğretimden ikinci öğretime kontenjan sınırlaması olmaksızın yatay geçiş yapılabilecektir. Ancak, ikinci öğretim diploma programına geçiş yapan öğrencilerimiz ikinci öğretim ücreti ödeyecektir.
 5. Adaylar, yatay geçiş başvurusu yapacağı programlar için ÖSYM kılavuzunun özel koşul ve açıklamalarında yer alan şartları taşımalıdır. Bu koşulları taşıdığını gösteren belgeleri kesin kayıt esnasında istenen diğer belgeler ile kayıt merkezine teslim etmeleri gereklidir.
 6. Başvurusu uygun görülen program için ÖSYM kılavuzunun özel koşul ve açıklamalarında Beden Yeterlik ve Mülakat Sınavı veya yetenek sınavı isteniyor ise, adayların bu sınavlardan da başarılı olmaları gerekir.
 7. Adaylar, Ek Madde-1 ile birden fazla programa başvuru yapabilirler. Ancak, kabul edildiği programlardan sadece birine kayıt yaptırabilirler.
 8. Yatay geçiş ile Üniversitemize kayıt hakkı kazanan bütün adaylar, İSTE Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'na şahsen veya noter vekili aracılığıyla müracaat ederek kesin kayıt tarihlerinde kesin kayıt işlemi yapacaktır.
 9. Yatay geçiş ile Üniversitemize kayıt hakkı kazanan adaylardan, kesin kayıt tarihlerinde şahsen veya noter vekili aracılığıyla kaydını yaptırmayanlar ve işlemlerini tamamlamayanlar, kayıt haklarını kaybedecektir.

Kesin Kayıt İçin İstenilen Belgeler

 1. Öğrenci Belgesi (1 adet),
 2. Onaylı Not Durum Belgesi (muafiyet başvurusunda bulunacaklar için zorunlu),
 3. Ders İçerikleri (muafiyet başvurusunda bulunacaklar için zorunlu),
 4. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı Tarafından Yapılan Yerleştirme Sonucunu Gösteren Belge (1 adet) (Ek Madde-1 ile farklı programı kazananlar, bütün puan türlerinin gösterildiği sonuç belgesini teslim edeceklerdir.),
 5. Kimlik Fotokopisi (1 adet),
 6. Vesikalık Fotoğraf (1 adet),
 7. Kayıtlı olduğunuz üniversiteye ait öğrenci kimlik kartınız (ilgili üniversiteye iletilmek üzere),
 8. Kayıtlı Olunan Üniversiteden Alınacak Diğer Üniversitelere Yatay Geçiş Yapmasına Engel Olmadığını Gösterir Resmi Belge (1 adet),
 9. Başarı Durumuna Göre Yatay Geçiş İle İkinci Örgün Programlarından Birinci Örgün Programlarına Kabul Edilen Adayların %10 Başarı Durumuna Girdiğini Gösterir Belge (1 adet),
 10. Adaylar, yatay geçiş başvurusu yapacağı programlarımız için ÖSYM kılavuzunun özel koşul ve açıklamalarında yer alan şartları taşımalıdır. Ayrıca,  bu koşullar için gerekli belgeleri kesin kayıt esnasında yukarıda yer alan belgeler ile teslim etmeleri gereklidir.

Başvurular, Sonuçlar ve Kayıtlar İle İlgili Tarihler

AçıklamaTarih
Yatay Geçiş Başvuru Tarihleri13.01.2020-30.01.2020 (Çevrimiçi başvuru, 30.01.2020 Perşembe günü Saat 17:00'da sona erecektir.)
Yatay Geçiş Başvuru Sonuçlarının Açıklanma Tarihi07.02.2020
 Asil Kazananların Şahsen veya Noter Vekili Aracılığıyla Kesin Kayıt Tarihleri10.02.2020-12.02.2020
Yedek Kazananlar İçin Açık Kalan Kontenjanların İlan Tarihi12.02.2020
Yedek Kazananların Şahsen veya Noter Vekili Aracılığıyla Kesin Kayıt Tarihleri13.02.2020-14.02.2020

Detaylar için tıklayınız!

Resim

Editör / Ece İçmez

Bu haber ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

  Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..