Haber

Uluslararası Üniversite Programlama Yarışması

Uluslararası Üniversite Programlama Yarışması

Dünya çapında üç binden fazla üniversite takımının katıldığı "Uluslararası Üniversite Programlama Yarışması" 13-15 Eylül 2019 tarihleri arasında, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümü katkılarıyla düzenlenecektir.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, ICPC Foundation ve Birebir Eğitim Vakfının bir projesi olan inzva işbirliği ile düzenlenen, çok katmanlı ve takım tabanlı olması itibariyle türünün ilk örneği olan International Collegiate Programming Contest-Uluslararası Üniversite Programlama Yarışması’nın (ICPC) Türkiye ayağı TPC 2019 (Turkish Programming Contest); 13-15 Eylül 2019 tarihlerinde, İstanbul Beykoz Kundura’da yapılacak.

 

Dünya çapında üç binden fazla üniversite takımının katıldığı, geçtiğimiz yıl ise 115 ülkeden, üç bin 200 üniversiteden, toplam 52 bin öğrencinin yer aldığı programlama yarışması ICPC;Üniversitemiz Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Tolga Can ve Prof. Dr. Pınar Karagöz önderliğinde, tamamen ücretsiz olarak düzenlenecek.

 

Bu yarışmaya katılarak ilk 10’da yer alan takımlar; her yıl ülkemizdeki yarışmayı kazanan ilk 10 takıma sponsor olup bölge finallerine katılmalarını sağlayarak, Türkiye’deki üniversite takımlarının rekabet gücünü artırmayı ve Türkiye’nin temsil edilmesine yardımcı olmayı hedefleyen Birebir Eğitim Vakfı tarafından finansal açıdan desteklenerek Güneydoğu Avrupa Bölgesel Yarışması’na (SEERC) katılmaya hak kazanacak. SEERC’i kazanan takımlar ise; dünyanın en iyi akademik programlama yarışması olarak kabul edilen ICPC'nin Dünya Finalleri’ne katılacak.

 

Dünyanın 190 ülkesinde, en çok çalışılmak istenen firmalarda mezunları yer alan ODTÜ ile küresel ölçekte rekabet edebilecek gençleri yetiştirmek üzere birçok çalışma gerçekleştiren inzva işbirliği içinde düzenlenen Ulusal Programlama Yarışması; yılda bir kez, SEERC (Southeastern Europe Regional Contest) ve ICPC yarışmalarından önce gerçekleştirilerek geleceğin Türk bilgisayar mühendislerinin kendilerini küresel arenada öne çıkaracak rekabet ortamını önce Türkiye’de görmelerini sağlayacak. Beykoz Kundura’da kurulacak eşsiz yarışma ortamında, yetenekli bilgisayar mühendisleri; takım çalışması, algoritma problemlerinin çözümü ve zaman kısıtlaması altında nasıl çalışılacağı gibi akademik ve profesyonel kariyerlerinde kullanabilecekleri becerilerini geliştirerek paha biçilmez bir deneyimin parçası olacaklar. Türkiye’nin dört bir yanından gelen öğrenciler, ayrıca, iş ve akademi dünyasından birçok katılımcıyla da tanışma şansı elde edecekler.

 

Yarışabilmek için takımların resmi ICPC sistemine kaydedilmesi gerekiyor. Yarışma hakkında detaylı bilgi ve kayıt için; https://inzva.com/algorithm/contest/2019/ulusal-programlama-yarismasi-2019 adresi ziyaret edilebilir.

 

Yarışma için başvurular; 31 Ağustos 2019 Cuma günü, saat 19.00’da sona erecek.

Resim

Editör / Ece İçmez

Bu haber ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..