Haber

VII. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu

VII. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nde VII. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu 18-20 Haziran 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

Tarih:  18-20 Haziran 2020

Türk Dünyası’nın dil, edebiyat, tarih, sanat tarihi, maarif, uluslararası ilişkiler ve siyaset, maddi ve manevi değerler, iktisadi meseleler gibi sosyal bilimlerin her alanında ihtiyaç duyduğu ilmi araştırmalara ortak bir paylaşım zemini sağlamak amacıyla yola çıkılan Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu’nun birincisi Niğde Üniversitesi, Kazak Devlet Kızlar Pedagoji Üniversitesi (Almatı, Kazakistan) ve M. Akmulla Başkurt Devlet Pedagoji Üniversitesi (Ufa, Rusya) işbirliğiyle 18-21 Mart 2014 tarihlerinde Niğde Üniversitesinin ev sahipliğinde Niğde’de gerçekleştirilmiş, Sempozyumda 18 ülkeden 356 bildiri sunulmuştur.

II. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu, aynı ortaklarla Kazak Devlet Kızlar Pedagoji Üniversitesi ev sahipliğinde 20-22 Mayıs 2015 tarihlerinde Almatı’da gerçekleştirilmiş olup 12 ülkeden 300 bildiri sunulmuştur.

III. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu ise yukarıdaki üniversitelerin yanında Bakü Avrasya Üniversitesi’nin (Bakü, Azerbaycan) ortaklığa katılımı ve Yunus Emre Enstitüsünün desteğiyle 25-27 Mayıs 2016 tarihlerinde Bakü Avrasya Üniversitesinin ev sahipliğinde Bakü’de gerçekleştirilmiştir. Sempozyuma 13 ülkeden 100’e yakın üniversite ve kurumdan 700 dolayında bildirili katılım başvurusu yapılmış, 413 bildiri Sempozyumda sunulmak üzere kabul edilmiştir.

IV. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu, 26-28 Nisan 2017 tarihlerinde, Ömer Halisdemir Üniversitesi, Kazak Devlet Kızlar Pedagoji Üniversitesi, Bakü Avrasya Üniversitesi ve M. Akmulla Başkurt Devlet Pedagoji Üniversitesi’nin işbirliği ile Niğde’de gerçekleştirilmiştir. 15 farklı ülkeden katılımın olduğu sempozyumda 450 bildiri kabul edilmiş ve sunulmuştur.

V. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Kazak Devlet Kızlar Pedagoji Üniversitesi, M. Akmulla Başkurt Devlet Pedagoji Üniversitesi ve Bakü Avrasya Üniversitesi işbirliği ile Kazak Devlet Kızlar Pedagoji Üniversitesi ev sahipliğinde 11-13 Ekim 2018 tarihleri arasında Almatı’da gerçekleştirilmiştir. 8 ülkeden yaklaşık 50 farklı üniversite, enstitü ve akademiden toplam 345 bildiriyle Sempozyum bilimsel programı gerçekleştirilmiştir.

VI. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Kazak Devlet Kızlar Pedagoji Üniversitesi, M. Akmulla Başkurt Devlet Pedagoji Üniversitesi ve Bakü Avrasya Üniversitesi işbirliği ile 13-15 Haziran 2019 tarihleri arasında Bakü Avrasya Üniversitesi'nin ev sahipliğinde Bakü'de gerçekleştirilmiştir. 6 ülkeden 211 bildiri kabul edilerek sunulmuştur.

2014 yılından itibaren Sempozyum Programı kapsamında geleneksel hale gelen ve Sempozyum ortağı üniversitelerin öğrencilerinin katılımıyla hazırlanan sahne gösterilerinden oluşan ‘Kökümüz Bir Türk’üz Festivali’ düzenlenmektedir. Türk Dünyasının kültürel yapısının sergilendiği Festival’in yanı sıra, ev sahibi ülkede düzenlenen sosyal programlar kapsamında, tarihi ve kültürel miraslar da ziyaret edilmektedir.Ayrıca, her yıl sunulan bildirilerden oluşan Sempozyum Kitabı’nın yayınlanmasıyla, Türk Dünyası’nın bu faaliyet kapsamındaki bilgi birikimi kalıcı ve sürekli paylaşıma açık hale getirilmektedir.

Sempozyum hakkında detaylı bilgi için tıklayınız!

 

Resim

Editör / Ece İçmez

Bu haber ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..