Haber

Yaşar Üniversitesi, kurucusu Selçuk Yaşar’ın vizyonunu geleceğe taşımak için Selçuk Yaşar Ödülü’nü hayata geçiriyor.

Yaşar Üniversitesi'nden Selçuk Yaşar Ödülü

Yaşar Üniversitesi, kurucusu Selçuk Yaşar’ın vizyonunu geleceğe taşımak için Selçuk Yaşar Ödülü’nü hayata geçiriyor.

Tören, https://odul.yasar.edu.tr/  sitesinden 7 Şubat 2019 akşamı saat 20.00’da canlı olarak yayınlanacaktır.

Selçuk Yaşar’ın Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini oluşturan gençliğe ve çağdaşlık ülküsüne adayarak gerçekleştirdiği hedefi Yaşar Üniversitesi, Selçuk Yaşar Ödülü ile kurucusunun vizyon mirasını Türkiye’nin dört bir yanına taşıyor.

Bu yıl ilk kez verilecek Selçuk Yaşar Ödülü, yeniliği, toplumsal faydayı ve geleceğin Türkiye’sini hedefleyen cesur insanların çalışmalarını kutlamayı, başarılarını tüm Türkiye’ye duyurmayı ve Türkiye’den dünyaya açılan yeni hayallere güç vermeyi hedefliyor.

Seçici Kurul Üyeleri

AHMET YİĞİTBAŞI

İş hayatına 1987’de Almanya’da Union Kraftstoff ‘da başlayan Ahmet YİĞİTBAŞI, 1989 – 1990 yılları arasında Desa Makina ve Kazan San. A.Ş.’de çalışmıştır. Daha sonra, 1990-1992 yılları arasında Botaş Ambalaj San. A.Ş.’de Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı, 1992- 1996 yılları arasında Genel Müdür; 1996- 2015 yılları arasında, Yaşar Holding Boya ve Kimya Grubunda farklı iş ünitelerinden sorumlu Başkan Yardımcısı ve Grup Başkanı olarak görev yapmıştır.
2015‘den itibaren Dyo Boya A.Ş ve Desa Enerji A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi, 2017’den itibaren Bosad (Boya Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı ve 2010’dan itibaren de Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı olarak görevlerini sürdürmektedir.

CANSEN BAŞARAN-SYMES

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 1981 yılında Türkiye’de faaliyetlerine başlayan Pricewaterhouse’un (PW) kuruluş aşamasında şirkete katılıp 2013 yılının Nisan ayına kadar PwC’de çeşitli kademelerde görev almıştır. 1983 yılında PW Kopenhag ofisinde, 1989 yılında da PW Londra ofisinde çalışmıştır. 1990 yılında PW Avrupa firmasında ortaklığa kabul edilmiştir. 1 Temmuz 1998 tarihinde PricewaterhouseCoopers (PwC) Türkiye Ülke Başkanlığı görevine atanmış ve 2012 yılı sonuna kadar bu görevi yürütmüştür. 1998-2005 yılları arasında PwC Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi yönetim kurulu üyeliği ve 2005-2008 yılları arasında PwC Avrupa Bölgesi (Eurofirm) yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. Nisan 2014 tarihi itibariyle Alcatel Lucent Teletaş Telekomünikasyon A.Ş. Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiştir.

PROF. DR. NİHAT BERKER

Sabancı Üniversitesi’nde 2009 – 2016 yılları arasında Rektör olarak görev yapmıştır. MIT Emeritus Fizik Profesörü Nihat Berker’in Fizik ve Kimya’dan çift Lisansları MIT’den, Fizikten yüksek lisans ve doktorası Illinois (Urbana-Champaign) Üniversitesindendir. Harvard Üniversitesinde postdoctoral araştırmalarından sonra, 1979-1999’da MIT’de öğretim üyeliği yapmıştır ve 1988-2004’de MIT Profesörü olmuştur.

1999’da Türkiye’ye kesin dönmüş ve aralıksız lisans, lisansüstü, lise öğrencilerine; ve ayrıca herkese açık dersler vermiştir. İTÜ’de Fizik Bölümü Başkanlığı ve Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı, Koç Üniversitesinde Profesörlük yapmıştır.

Günümüzde ise Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı olarak bilimsel ve akademik çalışmalarına devam etmektedir.

DR. YILMAZ ARGÜDEN

Dr. Argüden, Tarsus Amerikan Koleji’ni Üstün Başarı Ödülü ile Boğaziçi Üniversitesi’ni ise hem Birincilik, hem de öğrenci liderliği için Rektör Ödülü alarak tamamladı. Hem lise, hem de üniversite yıllarında Türkiye Şampiyonu olan okul basketbol takımlarında oynadı. Doktora için NATO bursuyla ABD’ne giden Dr. Argüden, Stratejik Analizler konusundaki doktorasını Üstün Başarı Ödülü ile the RAND Graduate Institute’dan aldı.

Stratejik Liderlik, Üstün Vatandaşlık, Seçkin Kariyer gibi birçok ödül sahibi olan Dr. Argüden, yaşam kalitesini geliştirme çalışmaları nedeniyle Dünya Ekonomik Forumu tarafından Geleceğin 100 Global Lideri arasına seçilmiştir. Dr. Yılmaz Argüden deneyimlerini özel sektörden, kamu sektörüne ve uluslararası kuruluşlara; sivil toplum örgütlerinden, akademik hayata kadar geniş bir yelpaze ile paylaşmaya devam etmektedir.

PROF.DR. ARİF HEPBAŞLI

1958 yılı İzmir doğumludur. 10 yılı değişik sanayi şirketlerinde ve geri kalanı 1996 yılından beri, farklı üniversitelerde çalışarak geçmekte olup, 36 yıldan beri enerjiyle ilgili konularda uğraşmaktadır. Sanayi (S), Profesyonel Kuruluşlar (P) ve Üniversite (Ü)’nin, yani SPÜ (bugünlerde Araştırma, İnovaston ve Ticareleştirme; RIC)’nin dengeli olarak birlikte sağlanmasını amaçlamaktadır.

Çok sayıda ulusal/uluslararası bilimsel etkinliklerin organizasyonunda yer alan/almakta olan Dr. Hepbaşlı, prestijli 7 derginin Uluslararası Yayın Danışma Kurulu Üyesi ve 1 uluslararası derginin Yardımcı Editörü olup, ayrıca, enerjiyle ilgili çok sayıda ulusal ve uluslararası dergilere ve projelere de hakemlik yapmaktadır. Çalışmalarına Yaşar Üniversitesi bünyesinde devam etmektedir.

Tarih:  7 Şubat 2019

Saat:  20.00

Ödülü canlı izlemek için tıklayınız!

Editör / Ece İçmez

Bu haber ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..