Haber

YKS'de puan türleri tablosu açıklandı

YKS'de puan türleri tablosu açıklandı

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), üniversitelerdeki lisans  programlarına yerleştirmeler için gereken puan türlerini gösteren "YKS Lisans  Programları Puan Türleri Tablosu" açıklandı.  YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, Kurulun internet sitesindeki  "Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na ilişkin sıkça sorulan sorular ve cevaplar"  bölümüne yeni maddeler eklendi.  Adayların, önlisans ve lisans programlarını hangi puan türü ile tercih  edebilecekleri yönündeki sorusuna, "Önlisans programlarını Temel Yeterlilik Testi  (TYT) puanı ile lisans programlarını ise sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil puan  türü ile tercih edebileceklerdir." yanıtı verildi.

Meslek Yüksekokullarına yerleştirme sürecinde 2017 yılında, 6 farklı  YGS puan türü vardı. 2018 yılında uygulanacak TYT sisteminde de farklı puan  türleri olacak mı?" şeklindeki soru içinse, "Hayır. Daha önce de bildirildiği  gibi adaylar, tek TYT-Puanı ile herhangi bir MYO programını tercih  edebileceklerdir." açıklaması yapıldı.

 ÜNİVERSİTE YERLEŞTİRMELERİ İÇİN PUAN TÜRLERİ 

 Yükseköğretim Kurulunca, "Adayların lisans programlarına sözel,  sayısal, eşit ağırlık ve dil puanı ile yerleştirilebileceği, bu puan türlerinin  de 2017 LYS puan türleri ile ilişkilendirildiğinde, TS-Sözel, MF-Sayısal, TM-Eşit  Ağırlık, Dil-Dil olacağı daha önce bildirilmişti. Her bir program için hangi puan  türü ile yerleşilebileceği ile ilgili tüm programların yer aldığı ayrıntılı bir  tablo yayınlanacak mıdır?" sorusuna yanıt olarak, "Yükseköğretim Lisans  Programları-Puan Türü" tablosu da yayımlandı.     

Tabloda sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil puanı ile öğrenci alan  yükseköğretim lisans programlarına ilişkin detaylı bilgiler yer alıyor.
 

DETAYLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN!

Bu haber ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..